Jump to content

- - - - -

ΣΥΝΔΕΣΗ ΣΤΑΘΕΡΟΥ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΜΕ ΑΣΥΡΜΑΤΟ INTERNET?

• Please log in to reply
8 απαντήσεις σ' αυτό το θέμα

#1 georgiasuperstar

georgiasuperstar

64MB Member

• Μέλη
  • 12 posts

Δημοσιεύτηκε 27/07/2009 - 16:47

Καλησπέρα, έχω σταθερό υπολογιστή κ θα ήθελα να συνδεθώ στο internet μέσω ασύρματου δικτύου που υπάρχει στην περιοχή. Ωστόσο δεν ξερω πώς (και εάν γίνεται) αυτό... confused.gif Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος; Ευχαριστώ.
  • 0
Ο,ΤΙ ΑΞΙΖΕΙ ΠΟΝΑΕΙ ΚΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ...

#2 sigmacom

sigmacom

• Honored Members
  • 5.988 posts

Δημοσιεύτηκε 28/07/2009 - 00:24

Καλημέρα,

Το δίκτυο έχει κάλυψη στον χώρο σου, ή πρέπει να μπεί εξωτερικά κεραία? (μπαλκόνι / ταράτσα) Έτσι μπορούμε να διαλέξουμε τον σωστό εξοπλισμό.
Και κάτι ακόμα, αλλά πολύ σημαντικό: Είναι βέβαιο ότι το δίκτυο που είπες ότι υπάρχει στην περιοχή σου και σκοπεύεις να συνδεθείς, είναι ελεύθερης πρόσβασης και παρέχει internet?
  • 0
http://www.youtube.com/user/jureilers
��� ������� ��� ���� ���� �������...

#3 georgiasuperstar

georgiasuperstar

64MB Member

• Μέλη
  • 12 posts

Δημοσιεύτηκε 28/07/2009 - 06:24

Αφενώς σ'ευχαριστώ για την απάντηση! Το δίκτυο είναι ελεύθερο και παρέχει internet.
Με το laptop μπαίνει κανονικά αλλά το σήμα είναι μέτριο. Οπότε δεν ειμαι σίγουρη αν χρειάζεται ή όχι εξωτερική κεραία. Το κόστος της κεραιας ποιο είναι και τι άλλο χρειάζεται; Χρειάζεται ειδική εγκατάσταση;
  • 0

#4 sigmacom

sigmacom

• Honored Members
  • 5.988 posts

Δημοσιεύτηκε 28/07/2009 - 11:19

Παρακαλώ! icon_smile.gif

ΟΚ, τότε πάρε αυτό και για τις ρυθμίσεις (αφού έχεις καταφέρει να συνδεθείς με το laptop), εδώ είμαστε!
Για να μην θεωρηθεί ότι κάνω διαφήμιση, δες και πουθενά αλλού αν το βρείς να το αγοράσεις.

Πάντως προτείνω αυτή τη συγκεκριμένη συσκευή, γιατί αφ' ενός είναι USB - οπότε δεν χρειάζεσαι κάρτα δικτύου στον desktop υπολογιστή, ούτε να απλώνεις καλώδια ethernet & τροφοδοτικά για κάποια AP/APClient εξωτερική συσκευή. Το μεγάλο ατού του για την περίπτωσή σου, είναι ότι έχει καλύτερη ευαισθησία λήψης σήματος από τις συμβατικές επιτραπέζιες συσκευές AP/APClient ή laptops, χάρη στον ανακλαστήρα γύρω από το stick.
Έτσι, το στερεώνεις όπου θέλεις και το κατευθύνεις προς τα εκεί όπου παίρνεις το καλύτερο σήμα (και όχι ό,τι ανάκλαση σου κάτσει στις omni κεραίες των κλασσικών συσκευών AP/APClient ή laptop).
  • 0

#5 georgiasuperstar

georgiasuperstar

64MB Member

• Μέλη
  • 12 posts

Δημοσιεύτηκε 28/07/2009 - 13:11

Δηλαδή αν συνδεσω αυτη τη συσκευή με τη θύρα USB του υπολογιστή δε χρειάζεται κάποιο άλλο εξάρτημα; (ή κάποια ρύθμισηwink2.gif
  • 0

#6 georgiasuperstar

georgiasuperstar

64MB Member

• Μέλη
  • 12 posts

Δημοσιεύτηκε 29/07/2009 - 07:45

Εντάξει πιστεύω πως μπορώ να τα καταφέρω, απλά επειδή είχα ενσύρματη σύνδεση κ δεν έχω ασχοληθεί με κάτι αντίστοιχο, έχω απορίες..
Το προιόν που μου συνέστησες το βρήσκω πολύ ενδιαφέρον, ωστόσο δεν καταλαβαίνω αυτό που λεει οτι δεν περιλαμβάνεται USB stick, υποθέτω ότι αυτό επιτετελεί κάποια συγκεκριμένη λειτουργία,οπότε είναι απαραίτητο, σωστά; μπορείς να μου πεις τι είναι κ από που μπορώ να το προμυθευτώ-αν όντως χρειάζεται;
  • 0

#7 sigmacom

sigmacom

• Honored Members
  • 5.988 posts

Δημοσιεύτηκε 29/07/2009 - 11:03

Ναί, δικό μου λάθος που δεν το ξεκαθάρισα πριν, το θεώρησα αυτονόητο! sorry.gif

Χρειάζεσαι USB stick που θα μπεί στο συστηματάκι παραπάνω. Αν δεν έχεις ήδη κάποιο, μπορείς να πάρεις αυτό ή αυτό, ή όποιο άλλο εσύ θες.
Το κουμπώνεις, βάζεις τους drivers, επιλέγεις το SSID (το όνομα) του Access Point που θες να συνδεθείς, και τέλος. Μοναδική εξαίρεση να πρέπει να δηλώσεις με το χέρι διευθύνσεις IP - αλλά αυτό μόνο σε περίπτωση που το Access Point όπου θα συνδεθείς δεν σου τις παρέχει αυτόματα (δηλαδή δεν έχει DHCP server). Αν όταν συνδέθηκες με το laptop δεν χρειάστηκε να περάσεις διευθύνσεις IP χειροκίνητα, τότε με το USB δεν θα χρειαστεί επίσης να κάνεις κάτι τέτοιο.
  • 0

#8 georgiasuperstar

georgiasuperstar

64MB Member

• Μέλη
  • 12 posts

Δημοσιεύτηκε 29/07/2009 - 11:36

Σ'ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια! icon_smile.gif
Θα το προσπαθήσω λοιπόν κ ελπίζω να τα καταφερώwink2.gif
  • 0